Bahadun Köy Derneğimizin Resmi YouTube Sayfası Bahadun Köy Derneğimizin Resmi Twitter Sayfası Bahadun Köy Derneğimizin Resmi Facebook Sayfası
Ana Sayfa Yap Ana sayfa yap Deyişler Forum K.Sarıçubuk81 S.K Gazete Manşetleri    İletişim ( Bize Ulaşın )
* *
* GÜNÜN SÖZÜ *
* YENİ RESİMLER *

BAHADUN KÖYÜ

RESİM & SLAYT

MÜZİK

VİDEOLAR

SİVAS & İLÇELERİ

KÜLTÜREL

* SON DAKİKA *
Kumkapı Sarıçubuk 81 Spor Kulübü Web Sitesi için Tıklayınız
* Gerekli Linkler *
* PİYASALAR *
Allahın Aslanı Hz. Ali 

Allah'ın aslanıydın karanlıklar devrinde. 
Sonra nur olup parladın âlemde. 
Bu gün; 
Bitmeyen bir enerjisin 
Semah eden gönüllerde, 
'Barış, sevgi, kardeşlik' diyen her dilde.

who's online

13.GELENEKSEL COGİBABA KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ YAPILDI.

Sivas İmranlı ve Köyleri Kültür Dayanışma Derneği tarafından Yünören ve Avşar köylerinde düzenlenen Cogi Baba 13. Geleneksel Kültür ve Doğa Festivali 6 Temmuz 2014 Pazar günü yapıldı.

Cogi Baba 13. Geleneksel Kültür Festivali’ne Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ile birlikte katıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak Koçgiri’nin tarihe not düşmüş önemli bir mekan olduğunu söyledi.

13.Geleneksel Cogi Baba Kültür Festivali 06 Temmuz 2014 Pazar günü Cogi Baba'da Yapıldı.Video Görüntüler

( Videoları İzlemek İçin Lütfen Resimlere Tıklayınız! )
- 1 -
- 2 -
- 3 -
- 4 -
Kışanak, "Bu topraklarda tarih yazıldı, destan yazıldı, insanlık dersi verildi. Bu topraklarda direnişin ne demek olduğunu dosta düşmana gösterildi, kutluyorum sizi. Bu coğrafya çok acı gördü, çok zulüm gördü. Bu kimliği ve inancı tarih sahnesinden silmek istediler ama sizler direndiniz, vazgeçmediniz. Dünyanın dört bir yanına sürgün gitseniz de Türkiye'nin dört bir yanına dağılsanız da gönlünüz, yüreğiniz Koçgiri'de oldu. İşte bu sizin zaferiniz, işte bu sizin başarı hikayeniz. Hep biz acılardan üzüntülerden bahsediyoruz ya demek ki hiç biri boşa gitmemiş. O verdiğimiz emekler, çektiğimiz acılar, ödediğimiz bedeller, özgürlük için yürüttüğümüz mücadelenin hiç biri boşa gitmemiştir. Sizin bir arkadaşınız, Alevi bir yurttaşınız olarak Amed halkı beni bağrına bastı, temsilcisi olarak seçti, başkanı olarak seçti. Ve ben bugün size Amed’in selamını getirdim" dedi.

Festival alanına Sivas Demokrasi Platformu'nun "Madımak'tan Roboski'ye, Gezi'den Soma'ya Unutmadık, Unutturmayacağız" yazılı pankart asıldı. "Rojekê dê baskên me bigihîjin hevdu wekî Dîcle û Feratê" (Bir gün kanatlarımız Dicle ve Fırat gibi kavuşacak) sloganı ile başlayan festivale eski Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı ve HDP PM üyesi Kemal Bülbül de katıldı. Festivalde sanatçılar Cihan Çelik, Erdal Erzincan, Mercan Erzincan, Ali Baran, Ali Sizer, Nuri Saygılı, Ali Gülsoy, Kılıko, Ozan Olgun dinletiler verdi.

Ardından konuşma yapan İmranlı ve Köyleri Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Rıza Kahraman, "13 yıldır Cogi Baba'nın huzuruna geliyoruz" diyerek festivalde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiklerini söyledi. Bu toprakların çok acılar ve katliamlar yaşadığını belirten Kahraman, şöyle devam etti: "Biz buraya Cogi Baba'nın, Pir Sultan'ın, Hasret Gültekin'in huzuruna şöyle geliyoruz. Diyoruz ki; bu çayırda bütün dünya halkalarına barışa, kardeşliğe, eşitliğe ve özgürlüğe hizmet ediyoruz. Biz burada bütün etnik unsurlara bütün inanç yapılarına saygılı olduğumuz gibi Alevi ve Kürt ulusal kimliğiyle burada sesleniyoruz. Kürt ve Alevi kimliğimize bu ülkede yaşanan sıkıntıların aşılmasını istiyoruz. Bizler de bu toprakların sahibiyiz, bu toprakların öz evlatlarıyız. Bu devletin de kurucu öğesiyiz. Onun içindir ki ana dilimizde bir gün mutlaka burada eğitim almak istiyoruz. Ana dilimizde Cem evinde ibadetimizi yapmak istiyoruz. Bizim taleplerimiz demokratik taleplerdir."


BU TOPRAKLARDA TARİH YAZILDI, İNSANLIK DERSİ VERİLDİ

Daha sonra kürsüye gelen Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Koçgiri'nin tarihe not düşmüş önemli bir mekan olduğunu söyledi. "Bu topraklarda tarih yazıldı, destan yazıldı, insanlık dersi verildi" diyen Kışanak, "Bu topraklarda direnişin ne demek olduğunu dosta düşmana gösterildi, kutluyorum sizi" dedi.

Koçgiri'nin tarihi mekanında bulunmanın gururunu yaşadığını belirten Kışanak, "Bu coğrafya çok acı gördü, çok zulüm gördü. Bu kimliği ve inancı tarih sahnesinden silmek istediler ama sizler direndiniz, vazgeçmediniz. Dünyanın dört bir yanına sürgün gitseniz de Türkiye'nin dört bir yanına dağılsanız da gönlünüz, yüreğiniz Koçgiri'de oldu" diye konuştu. Amed halkı adına selamlamanın gururunu yaşadığını belirten Kışanak, "İşte bu sizin zaferiniz, işte bu sizin başarı hikayeniz. Hep biz acılardan üzüntülerden bahsediyoruz ya demek ki hiç biri boşa gitmemiş. O verdiğimiz emekler, çektiğimiz acılar, ödediğimiz bedeller, özgürlük için yürüttüğümüz mücadelenin hiç biri boşa gitmemiştir" diye konuştu.

"Sizin bir arkadaşınız, Alevi bir yurttaşınız olarak Amed halkı beni bağrına bastı, temsilcisi olarak seçti, başkanı olarak seçti. Ve ben bugün size Amed'in selamını getirdim" diyen Kışanak, beraberinde Bismil'in Alevi köylerinden seçilen meclis üyesi arkadaşları ile geldiğini söyledi. Sistemin kendilerine hep 'Ya Alevi olacaksın ya da Kürt olacaksın' diye dayatmada bulunduğunu kaydeden Kışanak, "Biz hem Alevi hem Kürt olmak istiyoruz. Bu iki kimliği yan yana gururla taşıyabildiğimiz en önemli mekanlardan birisi de Koçgiri'dir" dedi.

Koçgirili kadınlara da seslenen Kışanak, Aleviliğin en önemli özelliğinden birinin de toplumsal hayatta ayrımcılığın olmaması olduğunu belirterek, "Kadınlar her zaman bir adım öndedirler" dedi. "İnancımızda kadın erkek eşitliği vardır" diyen Kışanak, eşitlik ve adaletin bu inanışın en temel özelliği olduğunu belirterek, kadınlara "Gelin her zaman bu mücadelenin ön saflarında olun, beraber olalım, kol kola yürüyelim. Hem kadın özgürlüğünü, hem hakların özgürlüğünü beraberce kazanalım" çağrısı yaptı. Kışanak, "Zarife'nin bize gösterdiği yol böyle bir yoldur. Zarife direnişin sembolüdür. Zarife bu toprakların evladıdır. Bu topraklarda zulme ilk başkaldıran kadınlardan birisidir. O nedenle bizim inanışımız bizim felsefemizin önemine sıkı sıkı sarılmak biz Alevi kadınlara düşüyor" diye konuştu.


ÇETELERİ TEDAVİ EDİP ÖLDÜRMEYE GÖNDERDİLER

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik de yaptığı konuşmada küresel emperyal güçlerin Türkiye ile birlikte Suriye halklarının iradesine rağmen savaşa ve kaosa ittiğini belirterek şunları söyledi: "Orada Kürtler, Aleviler, Araplar, Çerkezler, Süryaniler, Ermeniler var. 'Bizim savaşla işimiz yok, biz barışseveriz. Bizim düşmanla işimiz yok, biz kardeşiz. Biz halkların inançların kardeşliğine inanıyoruz. Biz zulümden yana değil, barıştan yanayız' diyerek Rojava Özerk Demokratik Kürdistan'ın da herkes kendi rengi, kimliği, kültürüyle, kendi kendini yönetmeye başladı. Ama birilerine çok geldi. Başta Türkiye olmak üzere Araplar, Farslar, Kürdün uyanışını sindiremediler. Alevi'nin uyanışını, Ermeni'nin, Türk'ün uyanışını sindiremediler. Baskılamaya başladılar. Asker gönderdiler. Tank, top, tüfek gönderdiler. Çeteleri beslediler, yaralı çetelerini getirip sizin bizim giremediğimiz hastanelere tedavi ettirip, sonra geri gönderip tekrar çocuklarımızı öldürmeye gönderdiler. Yetinmediler yüzlere binlerce TIR'larıyla her gün kurşun, mermi, bomba taşıdılar. El Kaide’yi, El Nusra’yı, IŞİD’ı beslediler. Bunlar İslam adına Kürtlerin canını, malını, namusunu helal kılan fetvalar yayınladılar. Bu mudur kardeşlik, bu mudur barış, bu mudur sevgi… Hepsi yalan, hepsi iktidar için, çıkar için, menfaat için, halkların krizidir, halkların kaosudur."

Koçgirililerin bunları iyi bildiğine işaret eden Demir Çelik, tarih boyunca Kürt ve Alevilerin yaşadığı trajedilere dikkat çekti ve şöyle devam etti: "Bu zihniyet inkarcıdır, bu zihniyetten demokrasi çıkmaz. Bu zihniyetten barış ve özgürlük hiç çıkmaz. Bu zihniyetten beslenen sistem partileri bizim umudumuz olmamalıdır. Onlar 90 yıldır sayfalarını katliamlarla, soykırımlarla, inkarlarla kapattılar. Onların yapmak istediği Türkleştirmektir, İslamlaştırmaktır. Ne Alevinin ibadetine, ne de Kürdün diline, kimliğine, kültürüne saygısı vardır. Kürt özgürlük hareketinin mücadelesi olmasaydı bugün ne Kürt'ten ne de Alevi'den bahsedilirdi."

(Resimleri Büyük Görmek için Lütfen Resimin Üzerine Tıklayınız.)
İletişim İçin Tel :    0212 517 22 47 -  0535 781 61 80
info@sivasbahadun.com      ©      bahadun@gmail.com

Copyright © 2006   www.sivasbahadun.com  All rights reserved.
En iyi görüntü için: Internet Explorer 5.0+ ve  1024x768 ekran çözünürlüğü gerekir.